2 במחיר של 1 – ימים של UX

בקטגוריות: כנסים

24 May 2012

יצא לי לאחרונה להיות בשני ערבים של UX שמאורגנים על ידי גופים שונים: UPA ו- UXstoryTelling #2.

מכל כנס לקחתי מספר נקודות של ההרצאה שהכי התחברתי אליה.

הראשון, של UPA, שהתקיים במכללת אפקה להנדסה בת”א נקרא “מפגש מובייל“. נושא הערב, כפי שהכותרת מרמזת, היה למעשה דיון על הפלטפורמה הניידת העתידית: אנדרויד, iOS, Windows phone.

אבל לפני הכל, קצת פרטים טכנים-

מכללת אפקה, ממוקמת במקום טוב בצפון תל אביב ובמקום פחות טוב מבחינת חנייה. לא פשוט היה למצוא חנייה, והפחד מהפקח העירוני שמא יעניק לי מתנה על האפור-אדום שחניתי בו ליוותה אותי כל הערב. מצד שני, היו פיצות!!!. האולם היה טוב מאוד, וסך הכל אירגון למופת.

אורלי טל, הייתה הראשונה להציג את פלטפורמת ה-IOS ומדוע הכי כדאי ומשתלם לפתח עליה חווית משתמש ואפליקציות.  האמת, אני אוהד אנדרויד ואפילו אותי היא הצליחה לסחוף.  והנה הנקודות החיוביות :

 • ניווט- אפל בנו מערכת אילוצים ש-“מכריחה” את המפתח לייצר חווית שימושית. למשל השימוש ב-back button, כך שיהיה ברור איפה המשתמש נמצא וכיצד לחזור אחורה.
 • קביעות – אין הרבה מה להגיד פה, המבנה הבסיסי של החלק העליון והתחתון לרוב קבועים בכל האפליקציות. לדוגמא, בחלק התחתון תמיד יהיו 5 אזורים שבהם אפשר לשים “כפתורים”. אילוץ זה מכריח את המפתח לשים רק את האפשרויות הכי רלבנטיות למשתמש.
 • אותה חוויה בכל הפלטפורמות: iPad, iPhone וכיוצ”ב.
 • רגש – אין מה לעשות, העיצוב של מוצרי אפל מייצרים רגש (לרוב חיובי), שלא קיים במכשירים אחרים.
  נקודת מבט אישית- אתמול הבחנתי שידידה שלי החליפה את הטלפון נוקיה שלה ב Galaxy S2, ששאלתי אותה מה היא חושבת עליו, היא ענתה שהיא “לא מאוהבת בו”. והתגובה שלי הייתה, נו בסדר זה לא אייפון.

אחרי אורלי עלה אודי נחום לתת נאום חוצב להבות על פלטפורמת האנדרויד ו-ליאור יאיר להסביר מדוע Windows phone היא הדבר הבא (למרות שהוא נתן גילוי נאות שהוא לא מחובבי מוצרי מיקרוסופט).

שלושתם נתנו טיעונים טובים באופן כללי, אבל אורלי נתנה לדעתי את ההרצאה הכי “סוחפת” ולכן גם יחסית היה לי קל לזכור את הנקודות שלה.

 בסוף הערב התנהל פאנל שרובו לדעתי היה מוקדש דווקא לדיון של פיתוח ב HTML 5 מול הפלטפורמות של הניידים. לצערי, לא יכלתי להשאר ולכן לא יצאתי משם עם מסקנות על הנושא (למרות שבאופן אישי מאוד מעניין אותי).

האירוע השני, סיפורי UX   בארגונו של מיכאל שמילוב, התרחש בבניין מיקרוסופט בהרצליה פיתוח. הגעתי באיחור להרצאה של ליאור יאיר, ולכן אתייחס להרצאה של מתן בר מ Ebay.

למעשה מתן נתן את סיפור הרקע להקמת The gift project. מדובר על רעיון של קניית מתנה במשותף והרצון להעביר את הקנייה הזו מהעולם הפיזי לעולם הדיגיטלי. מעבר לסיפור המאוד מעניין של הקמת הסטארטאפ ומכירתו ל ebay” מתן גם נתן מספר עקרונות שאיתם הם עובדים כאשר הם צריכים לעצב מוצרים – במקרה שלהם מדובר ביצירת חוויה משותפת של קנייה אצל אתרי מכירות.

 • עבודה בשיטה שמזכירה lean UX
 • שחרור מהיר של מוצר -> ולהבין את ההתנהגות בו בדיעבד (איך הצרכנים מתנהגים באתר עצמו)
 • אין שימוש במסמכי איפיון. עושים איפיון ועיצוב מהיר ודנים על משהו “ממשי”  שאפשר לראות
 • אין דיונים ארוכים על התנהגות של מוצר, השאיפה היא להעלות כמה שיותר מהר לאינטרנט. למעשה מתן ציין שכאשר יש תחושה שהדיון על עיצוב של מוצר נהפך למשהו יותר מדי מורכב עם יותר מדי דעות שונות, עוצרים הכל ומעלים את המוצר לאוויר
 • העבודה סך הכל היא מהירה בין התחלת רעיון של מוצר על שמעלים משהו שעובד לאוויר
ההרצאה הייתה סך הכל מאוד טוב מעניינת וטובה למרות שחלקה לא התמקד ב-UX גרידא.
תודה רבה על האירועים האלה וכן ירבו.

תגובה אחת על 2 במחיר של 1 – ימים של UX

Avatar

מיכאל שמילוב

25 בMay, 2012 בשעה 5:42 pm

אסף,
תודה רבה על האזכור בפוסט ועל הנוכחות.
שמחתי לראותך.

לגבי הפאנל בערב של UPA:
מלבד HTML5 היה דיון לגבי ״דת״ בהקשר לקשר שבין משתמשים לסמארטפון שלהם – אייפון בפרט. האם באמת האהבה למותג של אפל ולאייפון הינה היתרון המפצה על החסרונות השונים של המכשיר או הפלטפורמה, או שהקשר המיוחד הזה הוא תוצאה של חווית משתמש ייחודית שהאייפון מייצר.

זאת נק׳ מעניינת לטעמי ורציתי לשתף.

שוב תודה,
מיכאל

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email