אמצעי הקלט בנוקיה 5800

בקטגוריות: בלוגר

16 Mar 2012
זה תמיד נחמד להעלות זכרונות והפעם מפוסט שרשמתי ב”בלוגר”.
אחרי שקראתי את הפוסט הזה ובהתנסות שלי עם מכשיר אנדרויד מדגם Motorola Milestone, יש לי כמה תובנות בנושא. 
נכתב באפריל 2009:
התחדשתי לאחרונה בטלפון סלולרי מהחברה המועדפת עליי (וגם על שאר העולם לפי המכירות) Nokia 5800 ExpressMusic.
על המכשיר נכתוב המון ביקורות ולא אכנס אליהם אלא אתמקד בשיטות ההכנסה השונות של הטקסט אל המכשיר  ובתפעולו הכללי.

חברת “נוקיה” כבר הכינו מעין סירטון קטן שמסביר על ארבעת אמצעי הקלט של המכשיר:
1. כתב יד
2. מקשים אלפא נומרים- כמו שיש בפלאפון סטנדרטיים
3. מקלדת mini qwerty, שבעיקר מיועד לשימוש עם סטיילוס
4. מקלדת qwerty שבעיקר מיועדת לשימוש עם הבהונות.

תחושה
מתבקש מאליו להשוות את תחושת המסך מגע אל האייפון. לצערי, לא יצא לי מספיק לשחק עם האייפון/ipod touch, אבל כאשר שיחקתי איתו, התחושה הייתה של מסך מגע מאוד רגיש. למשל, ניתן ממש “ללטף” את המסך ועדיין תהיה תגובה מצד האייפון. לא כך המצב עם ה-5800, מדובר במסך מגע מסוג resisitve, שעל מנת לתפעלו נדרשת לחיצה אינטנסיבית או לחילופין שימוש בחפץ מוצק כמו עט. המצב לא נורא בכלל כפי שאולי הוא משתמש, אבל לדעתי באייפון התחושה היא יותר טובה בסך הכל.

ובכן,  כיום כאשר אני עושה שימוש במכשירים עם מסך Capacitive, התחדדה אצלי עוד יותר ההבנה שהאינטראקציה הכי טבעית למשתמש היא בתחושת ה”ליטוף” כפי שתיארתי מקודם. ככל שאנחנו יותר מתקדמים למסכי מגע והטמעתם בסביבה שלנו ובטכנולוגיה (ubiquitous) המגע של מסכי capacitive  מתעלה על resistive. 

ממשק
יש לי הרגשה שנוקיה לא רצו ללכת על ממשק מהפכני לגמרי כמו האייפון, ולכן החליטו לבצע מעין שילוב כזה של התפריטים הסטנדרטיים, ביחד עם כפתורים יעודיים שיש להם גישה יותר מהירה.
דוגמא בולטת לכך, היא ה- scroll בתפריטים. למשל שיש רשימה ארוכה של קבצי Mp3. הדרך לנווט למעלה או למטה במצב כזה היא על ידי scroll bar, שמופיע בצד הרשימה. זוהי גישת ממשק סטנדרטית אך לא מתאימה לממשקי מגע.
באייפון למשל, אפשר בהנפת אצבע כלפי מטה או מעלה לעבור על הרשימה, אך נוקיה משום מה לא אימצו את זה והחליט להשאר עם הסטנדרט כפי שקיים היום במחשבים אישיים.
זו בהחלט נקודה אחת לרעתם במה שנוגע לנוחות המשתמש.

באחד העדכונים הכמעט אחרונים של גרסת הטלפון 5800, “נוקיה” בעצמם הבינו שתפעול התפריט לא יכול להשאר בגישת scroll bar  בלבד והם הטמיעו את נושא הנפת האצבע (kinetic scrolling). יחד עם זאת, הייתי מצפה מחברה שנתפסה כ”הכי ידידותית למשתמש” בשעתה, תתעשת על הנושא הגלילה הרבה יותר מוקדם.

מעבר לכך, הפידבק כאשר לוחצים על כפתור הוא די מהיר, ואין השהיות ארוכות מדי.
ההשהיה הכי ארוכה במכשיר היא במעבר ממצב מאונך למאוזן. מדובר על משהו כמו 3 שניות, שבחיי המשתמש נראה כמו נצח.

אין לי הרבה מה להגיד פה, הנוקיה 5800 היה עם כוח עיבוד בינוני ומטה ולכן ההשהיות האלה. 

מסביב להקלדה
בחלק הזה דעתי מתנדנדת בין חיובית ושלילית.
בפן החיובי, נוקיה כללו מספר רב של דרכי קלט, מה שנותן למשתמש בחירה והתאמה להעדפתו, וזה בהחלט מבורך.


למשל, בשליחת הודעות סמס, אני מעדיף את השימוש במקלדת האלפא-נומרית, ואילו כאשר אני כותב לי תזכורות ארוכות אני מעדיף את מקלדת ה qwerty.

הייתי בשעתו יחסית “שד” בכתיבת הודעות טקסט קצרות בשימוש עם מקשים אלפא-נומריים. מהבחינה הזו, בהחלט היה יתרון לסוג קלט זה. אבל ההגדרה שלי משתמש הציבה אותי על הצד הקיצוני של הסקאלה כמשתמש מתקדם, ולמעשה שיטת הקלדה שכזו טומנת בחובה עקומת למידה מאוד איטית. כיום, עם המקלדות qwerty, בין אם במצב מאוזן או מאונך, למשתמשים הרבה יותר קל לכתוב טקסטים.

בפן השלילי, המכשיר לא זוכר את ההעדפה שלי ותמיד נשאר עם תצורת המקלדת האחרונה שבה השתמשתי. למשל , אם כתבתי הודעת סמס, ולאחר כמה דקות החלטתי לכתוב תזכורת, אז אצטרך לעבור בין המקלדות – המעבר כולל לחיצה על 2 כפתורים ולוקח כ -4 שניות. אם לאחר כמה דקות אני ארצה שוב פעם לשלוח סמס (ואני שולח הרבה בחודש) שוב פעם אצטרך לעשות את המעבר. מאוד חסרה האופציה של הגדרת המקלדת עבור כל סוג של פעולה או לפחות לחלק מהפעולות.
עניין נוסף בנוגע לשימוש במקלדת היא המעבר בין שפות. נוקיה, משום מה לא החליטה לשים איזשהו כפתור ייעודי למעבר קל בין שפות. על מנת לבצע את המעבר יש ללחוץ על תפריט-> בחירת שפה-> בחירה מתוך רשימה -> אישור עניין של כ-5 שניות.
מדובר בתהליך די מייגע, בעיקר כאשר גולשים באינטרנט, ונדרשים להכניס שמות משתמש באנגלית ואח”כ לכתוב איזושהי תגובה בפוסט בעברית.
חשוב לציין, שעצם ההקלדה, למשל באלפא-נומרי, היא מאוד נוחה שכן המקשים מאוד גדולים ומורגש רטט קל  בכל נגיעה כך שמקבלים  פידבק לגבי הלחיצה על הכפתור ומתקבלת תחושה מאוד נוחה.

פה מצוייה אחת הנקודות הכי שליליות בהקשר של אמצעי קלט, לדעתי אפילו deal breaker (בוודאי אחרי שהתרגלתי לסטנדרט של היום). אם מתייחסים לטלפון הנייד כאל מחשב מוקטן (smartphone) צריך לשים דגש על האופן שבו המשתמש חווה הכנסת קלט לטלפון הנייד, על אחת כמה וכמה בטלפונים מבוססי מסך מגע.  אם steve krug כתב ספר על שימוש באינטרנט בשם”אל תגרום לי לחשוב” כאשר מעצבים אתרי אינטרנט שימושיים, לדעתי נוקיה היו יכולים לרשום ספר בשם “how to frustrate the user”. כיום אני משתמש במחוות של “ימינה” או “שמאלה” על מנת לעבור בין השפות ובין הסמלים במקלדת שצורתה כמעט מקבילה לזו של ה”אייפון”. החוויה היא מאוד נוחה ואני מרגיש נוח להכניס טקסטים גדולים. כמובן, ל motorola milestone יש מקלדת פיזית שהייתה בין הסיבות הראשיות שהחלטתי לקחת אותו.  

שיטות ההקלדה

עוד לא יצא לי להתנסות בזיהוי כתב יד- הבנתי שזה עובד טוב באנגלית (משפטים שלמים) ואילו בעברית זה פחות טוב (מילה מילה).
השימוש באלפא-נומרי מצויין, בגלל הרטט כמו שציינתי, וכבר הגעתי למהירות ההקלדה הקודמת שלי (בטלפון הקודם n70 שהייתה לא רעה בכלל).
בנוגע למקלדת qwerty- אני עדיין צריך להתרגל לשימו בבהונות. המקלדת יחסית גדולה ונוחה, אך עדיין יוצא לי לפספס אותיות וללחוץ על אחרות בטעות, אני מניח שעם ההרגל אני אשלוט בזה יותר.
מקלדת mini qwerty, אני מעט מאוד משתמש במקלדת זו, כי אני לא אוהב את הצורך להוציא את עט הסטיילוס שמחוברת למכשיר.

בסך הכל אני מאוד מרוצה מהמכשיר (הסמארטפון מגע הראשון שלי), זו פעם ראשונה שיש לי מסך מגע, וגודל המסך מאוד מרשים. בחרתי את נוקיה על פני המתחרות samsung lg ואחרים בגלל ענייני אמינות וטיב המכשיר. בנוסף מערכת ההפעלה סימביאן, נותנת אפשרויות התקנה רבות ומגוונות ומעצימות את יכולות המכשיר (שוב, אנחנו יודעים מה מצבה של מערכת הפעלה זו כיום).

לסיכום, אני חושב שהבעיה המרכזית של נוקיה הייתה שהיא לא הייתה מכוונת עבור עולם  המגע. נוקיה לא שינתה גישה (אלא מאוחר מדי) והתייחסה לסמארטפונים שלה (מבוססי המגע) כאל המשך ישיר של הטלפונים עם המקשים הלחיצים. זו בעצם שגיאה חמורה מכיוון שהוא לא לוקחת את המשתמש עצמו והתפיסה שלו לגבי איך להשתמש בסמארטפון מבוסס מגע. עיתונים רבים כבר רשמו על הכשלון (ירידה ניכרת בעולם המערבי) של נוקיה והדרכים להתאוששות (השילוב עם מיקרוסופט ו windows 8 לטלפון הנייד).

שאני קורא את הביקורת שלי מ-2009 יחד עם התוספות שלי של 2012, זה גורם לי להבין עד כמה חשוב לשים יד על הדופק ולהבין את הצרכים והתפיסה של האנשים שעושים שימוש במכשירים אלו. בנקודה זו יש לציין את “אפל” לטובה על כך שהייתה הראשונה לזהות את הצורך ואת היישום הנכון.

 

2 תגובות על אמצעי הקלט בנוקיה 5800

Avatar

Anonymous

9 בJune, 2009 בשעה 12:32 pm

כתב יד עברי – אות אות ולא מילה מילה.

Avatar

asi

9 בJune, 2009 בשעה 2:00 pm

אנונומי אתה צודק.
אני פשוט כמעט ולא משתמש באופציה הזו.

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email