UXstorytelling 1 וגיבוי מסונכרן

בקטגוריות: כנסים

22 Feb 2012

האירוע הראשון של סיפורי חווית משתמש, היה משובח. השתתפתי כבר במספר כנסים בעבר (למשל UPA שגם היה אחד הטובים)  אבל איכות ההרצאות, המיקום (מרכז פיתוח מיקרוסופט), הכיבוד והאווירה הכללית בהחלט השתפרו (יצאתי עם כמה תובנות מקצועיות). אז רציתי ברשומה זאתי לספר לכם קצת על מה שהיה, על התוכן הרב שהועבר בצורה מקצועית. ולכבוד זה הצטיידתי ב תוכנת mind mapping ולראשונה ניסיתי אותה בהרצאה.

היה נהדר, הצלחתי לסנן ולרשום בצורה מקוצרת וקולעת את כל התכנים שהועברו בהרצאות השונות. אני מרגיש שסופסוף מצאתי את הכלי שיחליף את הפנקס הסטנדרטי כך שאוכל לרשום הערות במהירות בזק תוך שימוש בטלפון הנייד.

אז זהו שלא!!!

שלא תבינו, באמת רשמתי. יש לי קובץ קיים של HCI אשר מכיל כל מיני דברים שקשורים ל-HCI וביניהם גם הרצאות מכנסים. מפת המוח שלי הייתה ממש טובה, מחולקת לקטגוריות מעולות עם פירוט של התכנים החשובים ותמציתי. אבל……… הקבצים עצמם מסונכרנים עם dropbox, ולתומי חשבתי שמדובר במצב אידיאלי, בו תמיד יש גיבוי של מפות המוח שלי. לצערי בזמן ההרצאה לא היה לי אינטרנט והייתי צריך לחכות עד שהגעתי הביתה על מנת לסנכרן את הקובץ ב dropbox.

ברגע שנכנסים לתוכנה mindjet , מתבצע סינכרון, וראיתי כיצד הקובץ אותו רשמתי בזמן ההרצאה עושה downloading.

עכשיו תחשבו רגע, למה הוא עושה downloading שהוא בעצם צריך לעשות uploading (מהמכשיר שלי אל הענן של dropbox). ובכן, אני גם תהיתי בעניין אבל נתתי לו לעשות את שלו. וכאשר באתי לפתוח את הקובץ, הפלא ופלא כל מה המפות היפות שרשמתי תוך הכדי ההרצאות נעלמו ובעצם היה בידי הקובץ לפני השינויים שביצעתי.

התאכזבתי נורא ולמדתי לקח חשוב, תמיד לעשות גיבוי מקומי לפני שמבצעים סינכרון עם הענן של dropbox. הופ, עלה לי רעיון לפוסט מכיוון שמדובר במצב שכיח בו יש דריסה של גרסה קודמת על הקובץ הנוכחי ואיבוד של מידע רב. כמובן, שביצוע גיבוי ידני כל פעם יוצר חווית משתמש מאוד גרועה (מה אנחנו בשנות ה-90?!).

כולנו מכירים את תיבת הדיאלוג שנפתחת ב”ווינדוס 7″ כאשר אתה מנסה להעתיק קובץ עם אותו שם על קובץ אחר.

אולם, מרגע שביצעת את ה”דריסה” אין יותר undo !. לחיצה על ctrl+z תפתח דיאלוג של מחיקת הקובץ. בתוכנה של mindjet תחת android, זה יותר גרוע כי בכלל אין דיאלוג או איזשהו משוב.

כאשר סיפרתי את הסיפור לחבר, התשובה האוטומטית שלו הייתה, “למה לא השתמשת בעט ועיפרון לרשום הערות, פחות בלגן”. לצערי אותו חבר צודק (לפחות זמנית). אחד העקרונות הכי חשובים בתחום ה-HCI הוא היכולת למנוע טעויות מהמשתמש (בין אם הם שלו או לא). נושא ה-undo, נתפס בעינינו כטריביאלי בכתיבת מסמכים ומהווה היום פונקציית חובה. אולם, בנושא ניהול קבצים עדיין אין ממש התייחסות לנושא.

הנושא מקשר אותי אוטומטית דווקא למערכות הפעלה היותר ידידותיות (mobile OS): “אנדרויד”, “אפל”, “ווינדוס 7” מתוך תקווה ששם כן יינתן למשתמשים איזושהי אפשרות לביטול פעולות דריסה של קבצים. במהלך שיטוטי באינטרנט אודות הנושא גיליתי שישנם מערכות הפעלה אשר תומכות באופן מקומי במספר גרסאות של קבצים, תחת אותו שם (versioning file system).  אולם, אין התייחסות לממשק שפועל מעל מערכות אלו, אשמח לדוגמאות אם מישהו מכיר.

אציין דוגמא מאוד חיובית של Gmail אשר מיישמים undo תלוי זמן כאשר שולחים איזשהו דואר אלקטרוני. אותה אפשרות בהחלט עזרה לי מספר לא קטן של פעמים.

נ.ב. אחת ההרצאות הכי טובות לטעמי הייתה של טל פלורנטין שדיבר על פרסונות ולמה חשוב להשתמש בהם. טל באדיבותו העלה את ההרצאה שלו לאינטרנט:

3 תגובות על UXstorytelling 1 וגיבוי מסונכרן

Avatar

עודד

23 בFebruary, 2012 בשעה 4:36 pm

הבעייה היא לא באיך מערכת הפעלה מטפלת בקבצים, הבעייה היא שהמשתמש צריך להתעסק איתם.
משתמשים צריכים להתעסק עם מסמכים, כאלה ששמורים בענן (כולל הסטוריה) ונגישים מכל מכשיר.

Avatar

אסף

24 בFebruary, 2012 בשעה 3:26 am

עודד, אני מסכים בהחלט שהמטרה היא לעזור למשתמש לנהל קבצים. אולם, אם ניגע טיפה בצד הטכני, יש יתרון למערכות הפעלה שתומכות בשמות זהים של קבצים. בצורה כזו, המשתמש בכלל לא צריך להתעסק עם גיבויים ופחד של “דריסה”, כי המערכת עצמה שומרת מספר גרסאות של אותו קובץ. כאשר נדרש, המשתמש פונה למערכת והיא מציגה בפניו את הגרסאות הקודמות של הקובץ.

Avatar

חווית משתמש טבעית NUI ו-התרשמות מכנס של UXI - הממשק ואני

26 בFebruary, 2012 בשעה 9:50 am

[…] בהקשר לפוסט האחרון שלי, עשיתי הפעם את כל הסקירות שלי דרך mind mapping וזה עבד […]

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email