מסע של טלפונים ניידים – פרק 1

בקטגוריות: חוויתי

21 Jan 2011

במסע של טלפונים ניידים אני רוצה בעצם לדבר על המסע שלי עם הטלפונים הניידים השונים שהיו לי עד כה. אני חובב ידוע של טלפונים ניידים, אפשר גם להגיד קצת שריטה. בכל מקרה, אני מאוד מבין בתחום, כמו גם בסוגים השונים היכולות השונות, אפשרויות רכישה דרך ספקיות סלולריות, פיתוחים עתידיים וכיוצ”ב. בפוסט זה אני מתכוון לעבור מטלפון נייד לטלפון נייד לפי סדר הזמן הכרונולוגי שרכשתי אותם ולהצביע על איפיוני שימושיות שהפריעו או עזרו לי בשימוש של הטלפון הנייד (מה שאני אצליח לזכור, בהחלט עבר זמן מאז). אז נתחיל עם הטלפון הראשון שלי שקיבלתי לקראת שירותי בצבא (כן, הזמנים שבהם טלפון נייד לא ניתן לתינוק מרגע הגיעו לעולם)

מנגו- הבלטה האולטימטיבית

החיובי, מדובר בטלפון נייד האולטימטיבי (הוא יודע להוציא שיחות ולקבל שיחות, אפילו לא “סמס”). אכן, מדובר בטלפון נייד כפי שממציא הטלפונים הניידים חשבו שיהיה. אז איזה בעיות שימושיות יכולות להיות בטלפון שנחשב כבסיסי מכולם? האמת, אני לא כל כך זוכר. השתמשתי בו בערך כחודשיים למשך הטירונות ותחילת דרכי בצבא ומהר מאוד עזבתי אותו לנפשו. אני כן זוכר שכמו בטלפון הנייח, את כל המספרים שאליהם התקשרתי אני זכרתי בעל פה, לא היה ממש טעם להכניס אותם לספר הטלפונים, אני מניח שהממשק היה די קשה או שפשוט התעלמתי מהאפשרות הזו. אבל שוב, מדובר בטלפון נייד שעשה את התפקיד שלו בצורה כי מינימלית שאפשר, ישר ולעניין.

הטלפון הבא היה LG (לא הצלחתי להיזכר במודל) שפשוט היה הרבה יותר קטן ואלגנטי מהמנגו, וכלל את אפשרות הסמס. אבל מעבר לזה, היה טלפון בסיסי עם פונקציות הכי בסיסיות.

לאחר מכן היה sk 3000 או משהו כזה.

ה alcatel  הצבעוני הראשון בארץ, אני זוכר שהיה לי אותו. התגאו ב 4096 צבעים. לטלפון הנייד הזה היו מספר בעיות שימושיות מהותיות. אולם, אני זוכר בעיה אחת בעיקר וזה היה השימוש במקשי ה”ווליום” וההודעה שבאה בהתאם. כל לחיצה על מקש בין אם להוריד או להגביר את עצמת הרמקולים הייתה מלווה בהודעת טקסט בסגנון הבא : “רמת הווליום הועלתה לרמה 3”. הבעיה הייתה, שמשך זמן הופעת ההודעה הייתה כ-3 שניות שזה שווה ערך לנצח בשימוש בטלפון נייד. מקשי הווליום האלה ממוקמים בצד המכשיר כמו כל טלפון נייד סטנדרטי פחות או יותר.  כאשר הייתה מתקבלת שיחה, הייתי תמיד צריך לפשפש בתוך התיק או בכיסים של המכנסיים כדי להוציא את הטלפון ולענות. כתוצאה, מקשי הווליום היו לרוב נלחצים בטעות בזמן הוצאת הטלפון. אם כך, נותרתי בתרחיש שבו הטלפון ביד שלי, אני רואה מי מתקשר אליי, ולא מסוגל לענות (ללחוץ על מקש קבלת השיחה) כיוון שההודעה על שינוי רמת הווליום הייתה מופיעה !!!. וככה עמדתי מחכה שההודעה תעלם לה שאוכל לקבל את השיחה (גם היו מספר מקרים שזמן מציאת הטלפון + הודעת הווליום = ניתוק השיחה מהצד השני  — מרגיז!!).

נוקיה 3200

בתאילנד קניתי את הנוקיה 3200, שכלל רדיו, מצלמת 0.3 מגה  וגם כלל 2 פנסי לד בתחתית שהיו מאוד שימושיים בחלקים בטיול שדרשו תאורה.

את בעיות השימושיות בטלפון הזה אפשר לראות ממבט ראשון ודי בקלות – סידור המקשים. אמנם נוקיה ידועים בתפריטים המאוד נוחים שלהם (לסדרה s40) אולם, אופן הצגת הכפתורים (שנועדה בעיקר לבני הטיפש-עשרה ומטה) היה מאוד מבלבל עבור רוב המשתמשים של טלפון זה. מבט מהיר על לוח המקשים ימחיש בקלות את הבלבול שנוצר מהמבנה ה”מעניין” של הספרות. אמנם לקח לי להתרגל די מהר, אבל עבור אנשים שניסו להתקשר בפעם הראשונה מהפלאפון, המקשים היו צרה ורבים פשוט היו מבקשים ממני לבצע את פעולת החיוג. ניתוח מהיר של המקשים מראה שלמשל הספרה 1 ו-4 מופיעות על אותו מקש. למשתמש המקרי, לא ברור כיצד עליו ללחוץ על המקש על מנת לבצע את חיוג המספר. המשתמש בעל הניסיון יידע, כי עליו ללחוץ על החלק העליון או התחתון של הכפתור.

נוקיה 6600

המעבר הראשון שלי לסמארטפון. בהחלט מדובר בחידוש, לא רק טלפון נייד, אלא גם כזה שיכול להתקין אפליקציות (לא רק java) וגם נראה כמו ביצה. הטלפון אפילו כיכב בסרט “Cellular” המצוין בהחלט. אם כך מה הבעיה?

הבעיה הייתה סובייקטיבית- רמת הציפיות שלי. לתומי חשבתי שעכשיו שיש לי טלפון חכם “סמארטפון” אוכל לבצע פעולות שמבצעים על גבי מחשב, קריאת מסמכי doc ppt, כתיבת מיילים, צפייה ב attachments וכיוצ”ב. באותה תקופה גם החלו לימודיי לתואר הראשון, ובראשי כבר דמיינתי את עצמי מבצע פעולות למידה שונות תוך כדי עמידה בתור לבנק. כמובן שהתבדיתי. אציין גם, שהשיווק של הטלפון הזה גרם לך לחשוב שהוא מסוגל לכל, ממש כמו מחשב .

הטלפון אמנם חכם, אבל רק ביחס לטלפונים שהיו לי עד אז. בביצועים הוא לא מתקרב לרמה של מחשב ממוצע ואפילו הרבה מתחת לממוצע. למשל, מצגת לימודים, בלי תמונות בכלל, הוא היה מעלה אחרי כדקה וגם אז הטקסטים השונים היו מתערבבים על המסך (כן מסך פצפון יחסית למחשב). לפחות היה MP3 לשמוע דרכו (גם זה חידוש).

אחד  הנקודות המעניינות לגביו היה המחסור בכבל usb. משום מה, מתכנני הפלאפון ראו בחזונם טלפונים ניידים שמתקשרים אך ורק אלחוטית עם המחשב, תוך שימוש בתקן Bluetooth. החזון היה יפה מאוד, אבל בפועל, שיגע למשתמשים של הפלאפון את השכל ממספר סיבות:

1. תקן Bluetooth 1.0 הוא מאוד איטי!

2. לא לכל מחשב בזמנו היה התקן Bluetooth (צריך שניים לטנגו)

3. תהליך ההגדרות שצריך לעבור כדי להפעיל את התקשורת לא היה טריביאלי.

בקיצור, נוקיה לא העזו מאז להוציא עוד טלפון חכם ללא יכולת לתקשר חוטית עם המחשב.

נוקיה N70

ממשיכו של ה6600 רק עם חומרה יותר חזקה ויותר זיכרון פנימי. האם הוא גאל אותי מהצורך לחכות בתור לבנק מבלי ללמוד חומר למבחן? תשובה: ממש לא. מדובר באותה מערכת הפעלה סימביאנית, עם חידושים פה ושם. אבל שום דבר מיוחד בחוויה שלי כ power user.

בתמונה מעל, ניתן לראות באופן ברור את תצורת ההחלקה  של מגן המצלמה. רעיון זה של החלקת מגן המצלמה מכיל בתוכו יתרון מאוד גדול וחיסרון עוד יותר גדול. בגלל הגודל הרב של המגן, ניתן בקלות מאוד להחליק אותו למטה כאשר רוצים לבצע תמונה מיידית ולתפוס את הרגע (רגע של קודאג). אולם, אותו מגן גדול גם נוטה להיתפס טוב טוב בתוך הכיס של המכנסיים, מה שמוביל לפתיחות מרובות והפעלת המצלמה כאשר אני מנסה להוציא את הטלפון מתוך הכיס (העדפה אישית שלי לנשיאת הטלפון הנייד). לסיכום, מגן המסך הגדול היה בהחלט מיותר וגרם להפעלות מיותרות של המצלמה.

כמובן שלא בכך נגמרו מעלליי עם הטלפונים הניידים, החזקתי עוד שני פלאפונים מתקדמים (הפעם באמת), עם תצורות פיזיות דומות אך ממשקים מאוד שונים. בפוסט הנוכחי ניסיתי להיזכר בבעיות שונות שהיו לי עם טלפונים מקדמת דנא ללא הצלחה מרובה לטעמי. למרות זכרוני הכביר, לא ממש הצלחתי לזכור את כל השטיקים שהיו, ולכן נזכרתי יותר במאפיינים פיזיים/ארגונומיים.  בפוסט ההמשך אדון יותר יותר על ממשק המשתמש תוך כדי השוואה בין מערכת הסימביאן למערכת האנדרויד (אותה אני מחזיק כעת, מה שעלול לרמז על המסקנה הסופית מכל הסיפור).

2 תגובות על מסע של טלפונים ניידים – פרק 1

Avatar

בני

25 בJanuary, 2011 בשעה 7:56 am

הפונט באתר קטן מדי.
לא רואים טוב את הטקסט כשקוראים את האתר, ואז יש צורך להגדיל את הפונט על ידי הגדלה של הדפדפן (ctrl+) מה שגורם לאתר להיראות רע..

Avatar

asafbo

9 בMarch, 2011 בשעה 11:17 am

מצאתי עכשיו איפה לתקן את זה. איך עכשיו?

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email