פתאום זה נחמד שיש גרירה

בקטגוריות: חוויתי

11 Sep 2010

אני משתמש הדוק של שירות הדואר של “גוגל” – Gmail. יש בשירות המון תכונות מדהימות שהופכות אותו לסוס מנצח לדעתי.

לאחרונה, לפני מספר חודשים, הוסיפו “גוגל” תכונה מעניינת לחוויית התוכנה האינטרנטית שלה- האפשרות לגרור.

הגרירה אליה אני מתייחס היא בוודאי לא בעלת הקשר שלילי כפי שנהוג לחשוב על יום שישי, נמל ת”א, כאשר הגוררים מרימים את המכונית שלך למגרש הקרוב ועלייך להיפרד מ-500 ש”ח לטובת תושבי העיר ת”א. יכולת הגרירה שגוגל הכניסו לתוך “ג’מייל” היא היכולת לגרור את הקבצים שאותם רוצים לשלוח כ”קובץ מצורף” להודעת הדוא”ל בשירות מבוסס רשת .

עד כה, כאשר היה צורך לשלוח דוא”ל עם צירוף של קבצים, היה צריך לעבור דרך סייר הקבצים שמובנה במערכת ההפעלה. כולנו מכירים את הפרוצדורה, למשל, נניח ששלומי רוצה לשלוח שיר אהבה לחברתו וורד. לשלומי יש מספר שירי אהבה שרשם במשך השנים לחברות שונות שלו ולכן הוא הוא לא רוצה לשלוח בטעות לוורד שיר אהבה של חברה קודמת. לכן, שלומי נכנס אל תיקיית מחשב שלי->המסמכים שלי->ענייני אהבה->שירים-> ומעלה את השיר של וורד על מנת לוודא שאכן זה השיר הנכון.

* לפני אופציית ה”גרירה”: שלומי יצטרך לפתוח את תוכנת הדואר האלקטרוני שנמצאת ברשת, לעבור שוב פעם על כל התיקיות על מנת להגיע לשיר שבחר.

* עם אופציית ה”גרירה”: שלומי יפתח את תוכנת הדוא”ל שלו ופשוט יגרור את הקובץ המתאים מתוך הספרייה שכבר פתוחה.

הסיבה שבחרתי לכתוב על תכונה זו מתוך שלל התכונות האחרות שקיימות בג’מייל היא בגלל שהיא מדגימה בצורה יפה את ההשלכה שאנו עושים מהמציאות אל תוך החוקים שקיימים במחשב. כאנשים שמתנהלים במציאות, היינו מצפים שהזזה של אובייקט במרחב, למשל שטר של כסף אל תוך מעטפה עם מכתב ברכה, תוצאתה תהיה שהכסף עכשיו נמצא במעטפה. אולם, אחרי שנים של שימוש בתוכנות דוא”ל, התרגלנו שב”מציאות הממוחשבת” על מנת להוסיף אובייקט אל תוך מכתב צריך להשתמש בדרך מאוד מובנית וייחודית (שימוש בסייר קבצים, או אפילו wizzard).

השימוש ביכולת ה”גרירה” מוסיף עוד איזושהי תחושת מציאות לאינטראקציה שבין האדם למחשב, כך שאובייקטים מתנהגים במרחב הממוחשב כפי שהם מתנהגים במציאות. השימוש במונח “לגרור” הוא קצת מטעה, שכן גרירה לרוב נעשית כנגד הרצון של אדם, או ההמשך הטבעי של החפץ. אך החלטתי להשתמש במונח הזה, כי הוא שגור בפני המשתמשים ובוודאי יבינו על הפעולה המדוברת.

לסיכום, עוד צעד קטן לגוגל, ועוד צעד גדול לאינטראקציה.

* אדגיש, שתכונה זו פועלת על כל דפדפן מודרני שתומך ועושה שימוש  ב – HTML 5 שבאה עלינו לטובה.

2 תגובות על פתאום זה נחמד שיש גרירה

Avatar

תומר כהן

23 בSeptember, 2010 בשעה 4:08 pm

אתה טועה. תכונת הגרירה והשלכה זמינה בכל הדפדפנים המודרניים. אני משתמש בה כבר תקופה עם פיירפוקס 4.

Avatar

asafbo

24 בSeptember, 2010 בשעה 2:22 am

אתה מתייחס להערה האחרונה שלי ואתה צודק, התכונה עובדת לא בכרום אלא גם בפיירפוקס 3.6.9
ואני מניח שבכל דפדפן שתומך בצורה מסויימת ב HTML 5.

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email