על חודו של קו

בקטגוריות: חוויתי|תכנון

6 Aug 2010

כמה אבות טיפוס prototypes, לדעתכם, מייצרות חברות טכנולוגיה ישראליות על מנת להגיע לאותו מוצר מוגמר שמספק חווית משתמש טובה ומעלה? התשובה, לדעתי, לא עוברת את ספרת האחדות. לעומת זאת, יש חברות שיעשו עשרות אבות טיפוס, כדי למצוא את הגוון הכחול המתאים כדי שלמשתמש יהיה נוח להביט על המערכת. “גוגל” היא אחת מהם.

הפעם אני מציג את החשיבות השונה שמייחסות חברות שונות לתחום החווית המשתמש.

“גוגל”, לטעמי, היא בין החברות ששמה דגש מאוד גבוה על חווית השימוש. לראייה, דף הבית המעוצב מינימליסטי ששומר על המיקוד של החיפוש ונותן הדגמה יפה למשפט “Less is more”.

בחודש מאי 2010, נרשם פוסט קצר בבלוג הרשמי של “גוגל” על האופן שבו הם תיכננו את סרגל האינטראקציה (side bar)  אשר איתו ניתן לבצע סינון של תוצאות החיפוש על פי פרמטרים שונים. בבלוג מצויין, כי לקח להם מאות אבות טיפוס ובדיקות שימושיות על מנת להגיע לאותו עיצוב שמספק את חווית המשתמש הכי טובה.

נציץ לדוגמא, על אחת הדוגמאות שמובאות בפוסט לאב טיפוס שנגנז:

אם נתעלם מהיישור לימין (נניח שזה שעניין פעוט) אפשר להתחיל לנתח את התפריט. נשים לב שיש כאן רק טקסט ואין שימוש באף גרפיקה. לדעתי, ניתן להרגיש בחסרון של אייקון בקבוצת הסינון הראשונה ובצורך לקרוא את כל האפשרויות באופן סדרתי (דבר שמוסיף מאמץ ומבזבז זמן). כמו כן, מדוע יש הדגשה כפולה, גם בצורה של חץ וגם בצורה של צבע הגופן. אם הייתי צריך לבחור מביניהם, הייתי בוחר בצבע הגופן, בגלל שלהבדל בצבעים שמים לב מהר יותר מאשר תוספת של חץ אותו צבע של הגופן.

מבחינה רעיונית, קיימות שתי קטגוריות עיקריות של סינון: סוג התוכן אשר מכיל אינפורמציה מתמונות, חדשות, בלוגים וכיוצ”ב ; אופן ההצגה, מתייחס לזמנים שונים בהם נרשם התוכן, תוצאות שמכילות יותר תמונות, יותר טקסט וכיוצ”ב.

את ההבדלה הרעיונית הזו, לא ניתן לראות בתפריט זה.

נסתכל עם כך  על עוד אב טיפוס שנגנז,

הפעם אפשר לראות מספר תיקונים. קיימים אייקונים קטנים, לפחות לסינון של סוג התוכן ולכן קל יותר לבחור את סוג התוכן המבוקש. כמו כן, קיימת הפרדה רעיונית בין הסינונים. אולם , התפריט הפעם יוצר עומס וויזואלי עקב השימוש הטבלאי של החלק העיון (כל סוג תוכן מיוצג בשורה). עדיין קיימת כפילות בעניין החצים וצבע הגופן, אך החץ פחות מורגש וייתכן שכפילות “עדינה” זו עדיפה על פני סימון יחיד (צבע או חץ).

ייתכן ופספסתי עוד מספר דברים, אשמח לקבל תגובות על כך. ואם אתם מתעניינים במוצר הסופי, אני מפנה אותם לחברת סטארט-אפ קטנה שיום אחד תקבע את הטון באינטרנט 😉

תגובה אחת על על חודו של קו

Avatar

מיכאל

8 בAugust, 2010 בשעה 5:15 am

פוסט מעניין…:)

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email