מה לוויאגרה ול – skype ?

בקטגוריות: חוויתי

24 Aug 2010

מאז שעברתי לב”ש בשביל הלימודים, ניתקתי את קשריי עם בזק והתחלתי לעשות שימוש יותר אינטנסיבי ב SKYPE.

בהנחה שיש לך חיבור אינטרנט בסיסי 1.5 מגה ומעלה, מסתבר שזה פיתרון די טוב לבצע שיחות טלפוניות (לא לניידים).

אולם, לא לשם כך התכנסנו. קיימים מספר קווי עיצוב בעייתיים עם הממשק של SKYPE, הפעם אתייחס לחוסר תשומת לב בין עיצוב סטטוס לבין המטפורה (X) שכולנו מכירים מממשק תוכנת ה”חלונות”.

“סקייפ”/”skype” למי שלא מכיר הינה תוכנה לביצוע של שיחות VOIP, משמע, לבצע שיחות טלפון על גבי תשתית האינטרנט. השיחות יכולות להתבצע בין שני מכשירים (מחשבים, טלפונים ניידים, מחשבים ניידים וכיוצ”ב) שעליהם מותקנת התוכנה, כמו גם לבצע שיחות בין מכשיר שעליו מותקנת התוכנה לבין טלפון נייח או נייד רגילים (בעלות כספית). במצב שבו השיחה נעשית בין שני מכשירים שעליהם מותקנת התוכנה, יש צורך לייצג את סטטוס המשתמשים.  בהנחה שעושים שימוש ברשימות קשר, יש צורך לייצג את הסטטוס של האנשים ברשימות הקשר. בפשטות, אפשר להבחין באופן כללי בין מי שנמצא ברשימת הקשר והוא מחובר, לבין מי שנמצא ברשימת הקשר ואינו מחובר (לא הפעיל את התוכנה).

ניתן לראות שמשמאל ל-amit (השם המלא שמור במערכת) מופיע X.

אם נדבר לרגע על מטאפורות, אפשר לציין שמיקרוסופט (הם לא הבלעדיים אבל עם ההפצה הכי גדולה) הטמיעו בנו המשתמשים את האנלוגיה ששימוש ב – X סוגר מבצע פעולה של סגירה/מחיקה. כרעיון כללי, מדובר בשימוש נכון להבנה שלנו, שכאשר אנו מעוניינים לצאת מחלון, רק צריך לחפש את התמונה  של X שקיימת בכל גרסה של “חלונות” החל מ3.11. שימוש זה מייצר קביעות וקלות למידה עבור המשתמש לגבי אופן התנהלות עם החלונות שבמערכת ההפעלה “חלונות”.

ל”סקייפ” גם יש אינטרס לעשות שימוש ב-X על מנת שנוכל לזהות את סטטוס איש הקשר שלנו ולהבין ש-X  (כמו גם שימוש בצבע אפור) מסמל את העובדה שהמשתמש כרגע לא זמין לשיחה.

עד כאן הכל בסדר (פחות או יותר, חבל להתעסק בזוטות אחרות הנוגעות לדבר). אלא, שאם נסתכל בחלק אחר של התוכנה, בה מקבלים כל מיני הודעות שונות, שביניהן גם הרצון של אנשים אחרים להוסיף אותנו לרשימת הקשר שלהם (מעין חלון הודעות), נבין את הטעות של “סקייפ”.

נניח שקיבלתם עכשיו הודעה ממר “וויאגרה 20” שנותן לכם הצעה מאוד מעניינית בתחום הפרמקולוגיה. ונניח שהצעתו היא לא ממש קורצת לכם, הייתם מעוניינים למחוק את הודעתו, הלא כך ? ואם ברצונכם למחוק הודעה זו, טבעי שנלחץ על ה-X הראשון הכי קרוב שאנו רואים באזור ההודעה על מנת להוציאה מרשימת ההודעות. אך לחיצה על ה-X לא תניב שום תוצאה שכן המשמעות של ה-X נועדה להראות שמר “וויאגרה 20” היקר כרגע לא מקוון (לא הפעיל את “סקייפ”). אציין שלמרות שמדובר בעיצובים שונים שבין כפתור היציאה של “חלונות” וסטטוס ה”לא מחובר” של תוכנת “סקייפ” עצם הרעיון של X ככפתור ביטול מוטמע בנו די חזק ולכן אני מאמין שעוד אנשים חוו את הבעייתיות הזו.

גילוי נאות, לקח לי לא מעט זמן להבין כיצד מוחקים את ההודעות האלה, או לפחות לסמנם כ”הודעות שנקראו”. הייתי מסביר כיצד לבצע זאת, אך לצערי בזמן כתיבת מילים אלו ממש, אני לא מוצא איך אפשר להגיע בכלל לחלון ההודעות (אולי בכלל מחקתי את כולם). אני מריח גם פוסט בנושא הזה אך בשלב יותר מאוחר.

אני מניח שכבר הצלחתי להסביר את הבעיה הנובעת משימוש לא נכון של מטאפורת ה-X בתוכנת “סקייפ”. אך אסיים, דווקא במילות עידוד בשימוש ב”סקייפ” בכך שהיא מצליחה לחסוך לי מספר פרוטות מדי חודש ובסך הכל מונעת התקנה של תשתית בזק ותשלום חודשי נלווה.

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email