הכוונת המשתמש לביצוע פעולת מחיקה

בקטגוריות: חוויתי

24 Jun 2010

מדי יום ביומו מאות מיליוני משתמשים מבצעים פעולת מחיקה. זה יכול להיות קובץ, תיקייה, תמונה וכיוצ”ב. לאחרונה שמתי לב, כי עד כמה שהפעולה נראית פשוטה (ב windows 7) היא מכילה איזשהו פגם ממשקי.

נתבונן בתמונה הבאה:

לפני השינוי המוצע

השורה שואלת את המשתמש האם הוא בטוח לגבי מחיקת הספרייה. השימוש הכללי במונח ספרייה קצת מטעה את המשתמש, שכן, הוא כיוון למחוק ספרייה ספציפית, אך השורה מציינת האם בכוונתו למחוק ספרייה במובן הכללי. נכון, הספרייה אותה הוא רוצה למחוק מופיעה למטה בשם “spss analysis” אולם, כאשר קוראים את רצף המשפט הראשון, לא תמיד שמים לב לשם הספרייה המופיע שורה מתחת. ובכן, מה שקורה כאן, לדעתי, זה שבירה של רצף המשפט, שכן המשתמש רוצה לוודא שאכן הספרייה אותה בחר תימחק ומצפה שלפחות השם של הספרייה יופיע באופן ברור בהמשך המשפט.

לדעתי, ממשק יותר נכון של ה pop up הזה היה צריך להיות כך (נערך בתוכנת Gimp):

אחרי השינוי המוצע

כאשר קוראים את המשפט, הספרייה אותה רוצים למחוק רשומה באופן ברור בהמשך הלוגי של המשפט. בצורה כזו, האפשרות לאבד את שם הספרייה נמוך והמשתמש מבין מיידית את הספרייה המיודעת למחיקה.

למען האמת, אני חושב שיש עוד מספר טעויות ממשק בתהליך המחיקה, כמו למשל המשמעות של ה Date created או מחסור באיזשהו מציין מקום של הספרייה. בפוסטים הבאים אני אתייחס לבעיות אלו ועוד.

5 תגובות על הכוונת המשתמש לביצוע פעולת מחיקה

Avatar

בני

26 בJune, 2010 בשעה 8:17 am

לדעתי השינוי שעשית הוא לא מרחיק לכת מספיק.
הכיתוב צריך להיות קצר יותר:
Permanently delete “spss analysis”?
ובכתב גדול יותר.

מה הטעם בתמונת תיקייה ענקית? יש כלל שאומר מה שגדול הוא מה שחשוב. לכן, אם שם התיקייה הוא הדבר החשוב ביותר בדיאלוג שנפתח, אזי שם התיקיה צריך להיות מוצג בפונט גדול ולהיות הדבר הבולט ביותר בדיאלוג.

Avatar

בני

26 בJune, 2010 בשעה 8:30 am

לדעתי יש לעשות צעד מרחיק לכת עוד יותר. יש כלל בממשק משתמש שקובע שמה שגדול יותר הוא חשוב יותר.

בדיאלוג שהצגת, הסמליל של התיקיה הוא הדבר הגדול ביותר. אבל לפי מה שכתבת, הדבר החשוב ביותר הוא להציג את שם התיקיה שעומדת להימחק.
משום כך הייתי מגדיל את הגופן של הטקסט, ומקטין את גודל הסמליל.

Avatar

asafbo

4 בJuly, 2010 בשעה 11:24 am

הי בני,
אתה צודק בנוגע לאייקון של התיקייה המיותר. הוא לוקח הרבה מקום מיותר ולא תורם לשום דבר.
בנוגע לגודל הגופן, השתמשתי בחיתוך והעתקה בתוכנת העריכה ולכן שמרתי על אותו גודל פונט מקורי.

Avatar

iTeacher

16 בOctober, 2010 בשעה 8:08 am

האייקון של התיקיה מוצג עם תמונות/סרטונים (במידה וקיימים בתיקיה המיועדת למחיקה) ולכן לדעתי אינו מיותר.

Avatar

asafbo

16 בOctober, 2010 בשעה 9:38 am

ITeacher, האייקון מספק מידע מאוד בסיסי, האם יש או אין תוכן בתיקייה ולא מפרט על טיב התוכן כלל. במצב זה, סך המקום שהאייקון תופס מקופסת הדיאלוג הוא אחוז ניכר מהמקום שאפשר לנצל לדברים אחרים. בנוסף, אם ננתח את הפעולות השונות אנו יוצאים מנקודת הנחה שהמשתמש מעתיק, מוחק וכיוצ”ב את התיקיות המדוברות. האם הגיוני להניח שהמשתמש לא מודע מה יש באותם תיקיות? הרי מלכתחילה בחר לבצע עליהם איזושהי פעולה. ונניח לשנייה שהמשתמש לא מודע, בדיוק לשם כך קיימת השאלת ביטחון “are you sure”.
אני לא אומר שלא צריך לחלוטין אייקון שיכול להצביע על מידע נוסף, אך ביישום הנוכחי שלו, הוא יותר מפריע מעוזר ויש דברים חשובים יותר בדיאלוג שצריך להשקיע/להדגיש/להגדיל אותם.

טופס תגובות

אנא הודע לי שמתקבלת תגובה חדשה

אודות הבלוג

מגיסטר הנדסת גורמי אנוש באוניברסיטת בן- גוריון שמחפש קצת לצאת מהראש האקדמי ולהכנס לראש התעשייתי

Registering using your email